Domáci maznáčik nemusí byť len pes, mačka, morské prasiatko či iné huňaté stvorenie. Fanúšikovia tvorov plazovitých mi dajú určite za pravdu, že domáci miláčik môže byť pokojne aj jašter – Agama kočičínska. Plazy sú zvláštnou skupinou zvierat, ktorá ľudí rozdeľuje na dve skupiny – jedna časť z nich má strach, druhá na nich nedá dopustiť.

agama kočičínska

Agama kočičínska je veľmi obľúbený jašter, na chov a starostlivosť menej náročný. Dorastá do dĺžky jedného metra, no zhruba 2/3 jej tela tvorí samotný chvost. Pri správnom spôsobe chovu a vytvorením  hodných podmienok sa táto agama môže dožiť aj úctyhodných 15 rokov.

Ako jej vytvoriť vhodné prostredie? V prvom rade myslite na veľké terárium – priestranné nielen do šírky, ale aj do výšky. Tieto agamy milujú vodu – radi sa kúpu, preto je nevyhnutné, aby mali v teráriu k dispozícii „vaňu“, čiže priestrannú nádobu s vodou v teplotnom rozmedzí 25°-30° C. Dôležitou súčasťou jej obydlia je aj vyhrievanie a zároveň osvetlenie. Skúsenosti chovateľov hovoria o tom, že je lepšie teplo rozmiestniť – mať osvetlenú a vyhrievanú len polovicu terária, aby sa v prípade potreby agama mohla schladiť tým, že prejde do druhej časti – neosvetlenej a teda chladnejšej. Určite tam musí mať rôzne rastlinky a konáriky s listami, tvoria pre ňu pokojné prostredie, v ktorom môže odpočívať. A dôležité je nezabudnúť na vlhkosť v teráriu – tá by sa mala pohybovať okolo 80%, nie menej.

agama kočičínska 2.

Čím sa živí? Hmyzom. Sarančatá, cvrčky, šváby a červy, no agamy dospelé majú radi aj holíčatá či malé druhy rýb. Agama pre správny rast a celkový vývoj potrebuje aj vápnik a minerály, preto jej aspoň raz do týždňa doprajte vaječné škrupiny. Na podávanie vitamínov existuje malý trik – obaľte v nich hmyz, ktorý jej chutí. Pestrú stravu jej zabezpečíte aj podávaním zeleniny a sladkého ovocia.

Agamy sú pokojné tvory, ktoré pri správnej manipulácii a naučení sa na dotyk budú Vašim verným spoločníkom, ktorý za Vami príde aj sám vypýtať si pohladenie. Milé stvorenia so zvedavými očami, na ktoré si zvyknete rýchlo. Agama v domácnosti je výrazným prvkom vďaka teráriu, ktoré veľakrát pôsobí ako nadčasový kus nábytku, ale pritom nie je jej prítomnosť žiadnym spôsobom rušivá.